SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O CVIČENÍ TAIČI MIMO PRAVIDELNÉ KURZY

 

Setkání lze rozdělit do dvou základních skupin:

-SEMINÁŘE

-CVIČENÍ TAIČI O LETNÍCH PRÁZDNINÁCH V BORSKÉM PARKU

 

Setkání v průběhu školního roku - jednodenní semináře.

 

Záměrem pořádání těchto setkání bylo nabídnout společné cvičení nad rámec pravidelného kurzu jednak účastníkům daného kurzu a dále také zájemcům o taiči, kteří nejsou přihlášeni do pravidelného kurzu.

Organizace a pravidelnost těchto setkání (seminářů) byla přerušena v 1.kvartálu roku 2020 a zatím nebyla obnovena.

 

 

Program celodenního setkání se dělí do dvou bloků (částí):

 

Náplň dopoledního cvičení sestavy 24 forem

je připravena podle toho, aby co nejvíce vyhovovala těm, kteří navštěvují kurz začátečníků. Je zde výborná příležitost si látku, která byla probrána v kurzu, ještě více zopakovat a utřídit v hlavě a zdokonalit se v ní. Není zvykem probírat zde nové věci a tím nějak zvýhodňovat lidi, kteří se semináře zúčastnili oproti těm, kteří se z nějakých důvodů nemohli zúčastnit. Jde skutečně hlavně o to prodloužit si ten čas, který lze věnovat společnému opakování a tím si zvětšit svoji dovednost (kung-fu).

Program bývá takový, že po krátké rozcvičce na uvolnění kloubů a mírné prohřátí následuje opakované procvičování hlavně jednotlivých pohybů a forem (později i propojování do částí sestavy). Přibližně po hodině cvičení je krátká přestávka.

Při práci s jednotlivými formami a částmi sestavy se snáze dají pochopit a poznat  principy taiči a opakováním se snáze naučit danou formu a pohyby v ní. Je zde určitá podobnost s tím, co jsem psal ve svém článku o mistrovi Vincentovi Chu, ale my tu jednu formu cvičíme jen relativně krátce. 

Jednotlivé semináře v průběhu roku se pak vlastně liší v základu jen tím, kolik forem se dá takto procvičovat, abychom byli v souladu s počtem forem, které jsme aktuálně probrali v kurzu začátečníků.

Poslední seminář před letními prázdninami je tak trochu vyjímkou, protože na něm je to spíše příprava na velkou pauzu, kterou znamenají prázdniny.

O prázdninách se scházíme nepravidelně na cvičení v Borském parku. Protože se cvičení v Borském parku účastní jen menší část lidí, je záměrem na posledním semináři před letními prázdninami (a také na posledních lekcích pravidelného kurzu) co nejvíce cvičit spojování jednotlivých forem, a tím se naučit zacvičit tu naučenou část sestavy plynule a nepřetržitě.

Mezi absolventy kurzů pro začátečníky se může vyskytovat názor, že když necvičím celou sestavu, tak necvičím taiči.

Protože na cvičení sestavy není vždy prostor, někteří lidé pak raději necvičí vůbec a to je chyba a také to může končit tím, že člověk přestane taiči cvičit úplně. Což by byla škoda a také zbytečné nedorozumění.

Pro každého instruktora a učitele by mělo být, podle mého názoru, posláním ukazovat žákovi cestu tak, aby se stalo cvičení taiči součástí běžného života a dokázal je cvičit každý i v době, kdy nemá právě „po ruce“ svého učitele (o problematice učitele a žáka si lze přečíst zde na webu v záložce „UČITELÉ“ nebo na mém blogu v záložce „UČITEL A ŽÁK“).

 

Tato dopolední část programu bývá doporučována nejen pro samotné začátečníky z úterního kurzu, ale také i všem těm, kteří si tyto základy chtějí opakovaně projít a osvěžit. Práce se základními dovednostmi (čínský výraz - jibengong) a principy není nikdy dost a často zde dojde k pochopení věcí, které prostě chtěly jen svůj čas.

Také se této části semináře mohou zúčastňovat i zájemci o taiči, kteří s námi necvičí na kurzu, ale projevili zájem si to s námi projít a poznat tak i třeba trochu jinou metodiku tréninku než tu, se kterou se zatím setkali při svém dosavadním seznamování s taiči.

To platí i u lidí, kteří někdy v minulosti absolvovali výuku se mnou. Samozřejmě i já se v předávání svých zkušeností s taiči vyvíjím a měním:-)

Každá taková příležitost si zacvičit přináší účastníkům určité zdokonalení v jejich dovednostech (roste jejich kung-fu v taiči), protože tomu dávají svojí energii a svůj čas.

 

Program této části u prvního semináře v daném roce bývá vhodný také pro ty, kteří začali uvažovat o cvičení taiči o něco později (nestačili se do pravidelného kurzu začátečníků přihlásit od začátku) a chtěli by si zkusit, jak toto cvičení probíhá.

V případně jejich zájmu je pak možné se ještě zařadit do právě probíhajícího kurzu úplných začátečníků, kde je pravděpodobné,že společnými silami doženeme ty zameškané hodiny. Probrané formy v pravidelném kurzu se i na vlastním kurzu pravidelně opakují a jejich poznávání a zdokonalovaní se tak prohlubuje.

 

Program odpoledního cvičení sestavy 24 forem

Tento program je podobný programu, který se praktikuje v pravidelném kurzu pokročilejších.

Znamená to, že na formách (cvicích) sestavy 24 forem jsou probírány podrobněji základní principy cvičení. To je pouze jednoduše řečeno. Ve skutečnosti je mnoho věcí, které můžeme cvičit, abychom si zlepšili vnímání - tj. spojení mysli a těla, což je jeden ze základních principů a dovedností nejen v taiči, ale i třeba v józe.

Jedná se o to, že se snažíme o cvičení (trénink) naší mysli, aby věnovala dostatečnou pozornost cvičení těla a řídila jeho pohyby a také, aby mysl byla stále více citlivější k vnímání našeho těla. Tyto vjemy jsou takovou zpětnou vazbu pro naši mysl. Tento princip je základní a zásadní pro zlepšení cirkulace vitální energie čchi.

V této části je snahou, aby lidé si prohloubili svoje chápání taiči a mohli si cvičit také sami. Je zde prostor pro procvičování celé sestavy, případně jejích určitých částí nebo i jednotlivých forem. I v této části se to tedy neobejde bez určitého drilu.

Tuto část semináře mohou využívat nejen lidé, kteří se mnou právě cvičí v kurzu pro pokročilejší, ale také lidé, kteří už se mnou necvičí v kurzu, ale rádi si přijdou opět zacvičit ve skupině.

Dále bývá tato část semináře vhodná i pro ty, kteří si chtějí s námi zacvičit takto jen občas a třeba vůbec s námi ještě necvičili. Tito zájemci mají  třeba absolvovanou výuku „24“ kdekoliv jinde a chtějí si tuto sestavu s námi zacvičit a zopakovat, protože každá příležitost k zopakování pomáhá budovat dovednosti v taiči (kung-fu, což znamená energie a čas). Také není problém, aby kdokoliv, kdo cvičí styl Jang (třeba Krátkou a nebo Dlouhou sestavu) si přišel zacvičit, protože i tak to může být pro něj přínosem.

 

 

PRÁZDNINOVÉ CVIČENÍ TAIČI V BORSKÉM PARKU

 

Cvičení taiči o prázdninách v Borském parku jsou volně přístupná setkání (bez platby kurzovného) 

 

Tato setkání probíhají od června (po ukončení pravidelného cvičení v kurzech) do začátku cvičení v pravidelných kurzech na podzim.

Aktuální informace o konání cvičení v daném týdnu bude uveřejněna na mém blogu www.taicivplzni.blogspot.com .

 

Společné cvičení taiči o prázdninách se koná nepravidelně jedenkrát týdně v podvečer (cca 2 hodiny).

Sraz je v prostoru bývalé konečné tramvaje č.4 na Borech. Zde počkáme cca 15 minut a pak odcházíme na místo cvičení, které odtud není daleko. Cvičíme na travnaté ploše, která se nachází za tím udržovaným trávníkem, který je vidět už od bývalé konečné tramvaje č.4 a je osázen stromky. Doporučuji si uložit můj mobil 725736339, abychom se mohli operativně domlouvat.

 

Právě tento typ setkání lidí, kteří se při svém seznamování s taiči naučili jednu sestavu (a jiní tam přicházejí s jinou sestavou), ukazuje, že díky tomu, že principy taiči jsou jen jedny, mohou se i lidé cvičící různé sestavy sejít a na formách, které jsou zastoupeny napříč sestavám taiči, si mohou procvičovat a zdokonalovat se v tom společném - tj. v principech taiči.

Všechny sestavy taiči by měly vždy obsahovat určité základní formy taiči. Takovým typickým příkladem je forma „Chytání vrabce za ocas“ (v sestavě Jang 24 forem se tato forma nazývá „Pohlazení pavího chvostu“).

Každá jednotlivá forma sestavy má tzv. celostní (holistický) charakter. Proto i cvičením jedné formy (tj. např. tradiční pojetí tréninku bojových umění - a to nejen taiči, kdy na jedné formě se intenzivně pracovalo třeba celý měsíc, než se pokročilo k další formě) mohu pracovat na zdokonalování svých dovedností.  To je důvodem pro to, aby se lidé takto mohli sejít a bylo to pro ně prospěšné setkání.

 

Toto setkání je také dobrým tréninkem i dalších věcí. Jste v jiném prostředí než jsou čtyři stěny tělocvičny.

Je to jiné např. z hlediska velikosti prostoru a orientace v něm. Dále třeba také z hlediska toho, že se tam mohou zastavit náhodní diváci, kteří jdou kolem, a cvičenec pak ještě i jiným způsobem trénuje soustředění se na to co „právě tady a teď dělá“. Je to také dobrý trénink pro samostatné cvičení. Další výhodou je, že to je cvičení v přírodě a díky lepšímu vzduchu je dobré si zkoušet spojení dechu s formami taiči.

Toto cvičení v parku je další zkušenost, kterou stojí za to si vyzkoušet.

 

Noví zájemci o taiči se mohou zajít podívat, zkusit si s námi některá cvičení a pak se k nám případně připojit do kurzu začátečníků.

 

 

 

 

Textové pole: diagram taiji
Textové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

souboj ptáka a hadaTextové pole:  ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY    
Textové pole: PRAVIDELNÉ KURZY
Semináře/setkání

ČLÁNKY:
Co je taiči (tai či,tai chi, taiji,tai-chi, tchaj-ťi, taiči čuan, tchaj-ťi čchüan, tai ji quan, taichi chuan)

Sestava 24 forem

Sestavy taiči a jejich význam

Pojednání o čchi

Co je čchi-kung a jeho vztah k taiči 

Pojednání o jin-jang

Taiči a jeho vliv na zdraví

Uspořádání těla a postoje

10 důležitých bodů - principů  

Historie a kořeny 

Následuj svého oponenta

Vnější a vnitřní

Moje setkání s mistrem Vincentem Chu

Úsilí o přeměnu kultivuje hodnotu (He Jinghan)

Pojetí (chápání,koncept) qi, jing, li, gong-li (Tu-Ky Lam )