Textové pole: JAN JANOUT


* 1956








Osud tomu tak chtěl, že jsem stejně „mladý“ jako moje nejoblíbenější sestava taiči Jang 24 forem :-) 
Jsem kluk ze šumavské vesnice (Soběšice u Sušice) a jsem odchovaný takovými kolektivními sporty jako je fotbal, hokej, nohejbal a volejbal. Vše samozřejmě rekreačně a pro radost z pohybu. 
Základní heslo správné tělovýchovy totiž zní: „Pohyb je život“.

Při studiu na VŠ jsem přidal judo na hodinách tělocviku na VŠ a také zájmově karate v jednom oddílu - vše jen ale základy a ne dost dlouho.

Ke cvičení jógy a taiči jsem se dostal podobně, jak se to stává dost často v našich zeměpisných délkách. Po určitých problémech s bolestmi zad a páteře jsem se rozhodl najít si cvičení, které bude nejen prospěšné z hlediska pohybu samotného, ale také bude ještě více prospívat zdraví. 

Rozhodujícím obdobím byl rok 1985, ve kterém jsem měl ty tzv. problémy se zády, které na čas svým způsobem omezily moje pohybování. 
V roce 1986 jsem  si našel v Plzni skupinu, která cvičila jógu a postupně jsem se do toho ponořoval víc a víc. Poslali mě na školení cvičitelů a postupně jsem se od IV.cvičitelské třídy (tehdy ještě to byla všeobecná tělovýchova) dopracoval na současného cvičitele jógy II.třídy. 

V dubnu 2001 jsem se na jednom semináři v Plzni s Janou a Vladimírem Zemanů setkal poprvé se cvičením taiči. Mojí první naučenou formou (cvikem) byla forma „Pohlazení pavího chvostu“. 
O letních prázdninách 2001 jsme se s manželkou a dcerou zúčastnili týdenního pobytu s výukou taiči (kurz sestavy Jang 24 forem) na Moravě, který organizovali Jana a Vladimír Zemanovi. 
Tak začala moje léta s taiči a věřím, že mi ještě dlouho vydrží:-)

Se souhlasem Unie jógy ( tehdy „Komise taoistické jógy“) jsem začal v rámci školy jógy manželů Hoškových s kurzy taiči a setkáními zájemců o toto cvičení.

V průběhu těch dalších let jsem se snažil taiči nejen praktikovat, ale i studovat z různých materiálů (knihy, články, korespondence, videa). Zúčastnil jsem se seminářů s různými učiteli (nejvíce s He Jinghanem na víkendových seminářích v Praze).  

I když učím v kurzech zatím jen sestavu Jang 24 forem, cvičím si ještě další sestavy taiči (a nebo jejich první části ). 
Praktikuji je zatím pro svoje potěšení a zdokonalování se ve cvičení a jeho pochopení, ale dokáži je i naučit. 
Vždyť sestavy taiči jsou poskládány ze stejných nebo velice podobných forem (dokonce často ve stejném pořadí)  a často se liší jen v některých pohybech, ale principy taiči platí pro ně stejné. 
Sestavy 24 forem, 28 forem a 37 forem, které si cvičím celé, je zvykem v taiči řadit mezi ty tzv. krátké. 
Při setkáních s některými učiteli jsem se naučil při jejich seminářích první části dvou tzv. dlouhých sestav ze dvou různých linií stylu Jang. 
Jednou z nich je linie mistra Jang Čengfu -  1.část sestavy 108 forem  mě naučil Miro Bakoš v roce 2005. 
Druhou linií je linie mistra Jang Panchou (strýc mistra Jang Čengfua) - 1. část sestavy 108 forem mě naučil mistr He Jinghan v roce 2006.

Sestavu 28 forem (původem od profesora Mária Topolška, který ji vytvořil a cvičil ji v Praze na TJ Chodov) jsem se naučil v roce 2003 od Jany a Vladimíra Zemanů, u kterých jsem začal v roce 2001 se sestavou 24 forem.  Sestavu 28 forem (tato sestava je to také podle stylu Jang) necvičím na pravidelných kurzech, ale při své praxi si ji nepravidelně zacvičím, abych ji nezapomněl. Kdysi jsme si ji se zájemci cvičili na seminářích ve škole jógy a také někdy o prázdninách v Borském parku. 

Sestavu 37 forem  ( tzv. Krátká forma stylu Jang od mistra Čeng Man-čchinga ) jsem se naučil z jedné videonahrávky a z knih (i z těch, které napsal profesor Čeng sám a byly přeloženy zatím jen do angličtiny). Tu si praktikuji jen sám, podobně jako sestavu 28 forem, abych si ji stále udržel ve své mysli a těle.

1.část Dlouhé formy stylu Jang (108 forem) z linie mistra Jang Čeng-fu jsem se naučil v roce 2005 na víkendovém semináři v Plzni od Mira Bakoše, mnicha, který pochází z Košic a dlouhá léta prožil na Taiwanu, kde také vystudoval na universitě obor se zaměřením na bojová umění. Od té doby jsem si ji cvičil jen sám tak, abych ji nezapomněl. 

1.část Dlouhé formy stylu Jang (108 forem) z linie mistra Jang Pan-chou jsem se naučil od mistra He Jinghana při víkendovém semináři v Praze v roce 2006. I tuto část si cvičím sám, abych si ji zachoval pro svojí praxi.

Obě naposledy zmíněné první části tradičních sestav stylu Jang si většinou cvičím ve standardním směru a pak na konci té části změním plynule cvičení na opačný směr a také na zrcadlovém provedení a tak se vrátím opět do místa, kde jsem cvičení začal. 
Stejné pravidlo, tj. návrat na konci sestavy do stejného místa, kde sestava začala, by mělo standardně platit pro všechny sestavy taiči. 
Je zajímavé, že např. v jógové sestavě „Pozdrav Slunci“ je dodrženo stejné pravidlo. 
Pro mě je to určitá symbolika toho, že se vrátím sice v prostoru na stejné místo, ale ve svých dovednostech jsem se během toho zacvičení sestavy posunul kvalitativně o něco výše a dál. 

Mojí nejdůležitější snahou je zájemcům o taiči ukázat, že se jedná o cvičení, které může velkou měrou  přispět k jejich lepšímu životu po stránce fyzické i psychické. 
Jsem osobně přesvědčen, že jeho velkou a dobrou vlastností je to, že sleduje lidskou přirozenost, takže nás „vrací“ vlastně k těm „mechanismům“, se kterými jsme přišli na tento svět při našem narození.
Také lze některé dovednosti a principy z taiči využít pro činnosti v běžném životě. Např. při věšení záclon nebo závěsů nebo třeba při stání ve frontě a nebo při čekání na zastávce MHD a i pak při jízdě v tramvaji nebo v autobusu.

 
Jan JanoutTextové pole: diagram taijiTextové pole:  MOTTO:   „TAIČI JE DOBRÉ“

souboj ptáka a hadaTextové pole:  ÚVOD  A  AKTUALITY    CVIČENÍ    SETKÁNÍ    TEXTY  A ČLÁNKY    UČITELÉ    O SOBĚ    KONTAKT   ČASTÉ OTÁZKY     ODKAZY    
Textové pole: PRAVIDELNÉ KURZY
Semináře/setkání

ČLÁNKY:
Co je taiči (tai či,tai chi, taiji,tai-chi, tchaj-ťi, taiči čuan, tchaj-ťi čchüan, tai ji quan, taichi chuan)

Sestava 24 forem

Sestavy taiči a jejich význam

Pojednání o čchi

Co je čchi-kung a jeho vztah k taiči 

Pojednání o jin-jang

Taiči a jeho vliv na zdraví

Uspořádání těla a postoje

10 důležitých bodů - principů  

Historie a kořeny 

Následuj svého oponenta

Vnější a vnitřní

Moje setkání s mistrem Vincentem Chu

Úsilí o přeměnu kultivuje hodnotu (He Jinghan)

Pojetí (chápání,koncept) qi, jing, li, gong-li (Tu-Ky Lam )